Przejdź do głównej zawartości

Bretania

9(79) spotkanie 17 listopada 2016 r.

Bretania - celtycka kraina Francji

 Bretania, z korzeniami celtyckimi, która dawniej była odrębnym hrabstwem a później księstwem, w XVI w. przyłączona do Korony francuskiej, to wspaniały, tajemniczy  i pełen legend region.Pani Danusia w cudowny sposób oprowadziła nas po małych miasteczkach,  z architekturą nawiązującą do średniowiecza, wędrowaliśmy plażami gdzie w porze odpływu zbierane są malutkie ślimaki i inne dary morza. Przybliżyła nam tradycje kuchni bretańskiej, szczególnie wypieki słono-słodkie, na koniec spotkania degustowaliśmy te przysmaki przygotowane przez prelegentkę Danusię Bunij i piszącą te słowa Elżbietę Iwonę Bilską.

 




Kruche ciasteczka

Ciasto maślane ze śliwkami i rodzynkami, ślimaki z ciasta francuskiego

Dwa rodzaje ciasta słono-słodkiego

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8(88) spotkanie DKKM w dn. 19.10.2017 r. Kierunek Ameryka Północna   Tym razem wybraliśmy się na wyprawę do Kanady, ogromny kraj i dla nas trochę egzotyczny. Ulubiony globtroter - Stanisław Dąbrowski - powiódł nas i oczarował krainą syropu klonowego. A z czym kojarzy się Kanada? Klubowicze na pierwszym miejscu wymienili "Anię z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery.

7(87) spotkanie DKKM 6 września 2017 r.

Ryszard Grzywacz "Emblema jeleniogórskie" Przy okazji otwarcia wystawy w galerii "Inspiracje" na I p. w Książnicy Karkonoskiej spotkali się klubowicze DKKM. Wystawa niezwykła, bo to połączenie formy plastycznej z poezją, a wynikająca z wykorzystania starego gatunku literackiego. Emblema cieszyły się popularnością na przełomie XVI i XVII wieku, używali go np. Mikołaj Rej i Jan A. Morsztyn pisząc krótkie poetyckie komentarze do rycin. W "Emblemach jeleniogórskich" również chodzi o łączenie, ale znaczenie jest pomiędzy starym obrazem a współczesnym tekstem. Cytując autora: "Celem tu jest kreacja ciągłości, którą chyba wszyscy czujemy i której się boimy, której tak byśmy chcieli ale jakoś niezręcznie... . Czy jest przodkiem ten, który patrzył z naszego okna sto lat temu?"  Fragmenty cyklu publikowane były w miesięczniku "Odra". Ekspozycję z wierszami Ryszarda Grzywacza można jeszcze kontemplować na naszej wystawie do 30 września 2017 r.

Spotkanie w Pogodnej Jesieni

 20 kwietnia 2017 r. DKKM 4 (84) spotkanie DKKM znalazło się na stronie: http://www.dpspogodnajesien.pl/?p=1585 a opisane zostało przez Aleksandrę Jurczenko w następujący sposób: "Czwarte w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Mówionej Książnicy Karkonoskiej odbyło się tym razem w siedzibie naszego Domu pod hasłem warsztatów mydlarskich, przeprowadzonych przez moderatora DKKM, panią Elżbietę I. Bilską. Mieliśmy okazję do stworzenia swojego własnego mydełka o ulubionym zapachu i bajecznej formie. Niesamowita zabawa kolorami i zapachami wprowadziła nas w radosny nastrój i zachęciła do zgłębiania wiedzy w tym temacie." fot.A.Jurczenko