Przejdź do głównej zawartości

Jelenia Góra - rekonstrukcja

9(68) spotkanie DKKM w dniu 15.10.2015 r.

Jelenia Góra - skąd się wzięła?

Nie udała się zaplanowana wcześniej wycieczka po Jeleniej Górze, powód prozaiczny, a mianowicie zimny wiatr i ulewny deszcz. W zamian Pan Eugeniusz Gronostaj zabrał nas na wirtualny spacer, opowiadając historię powstania miasta, przybliżając sylwetki osób najbardziej zasłużonych dla jego rozwoju gospodarczego i społecznego. W bardzo przystępny sposób przedstawił kolejne etapy z życia samego miasta i jego mieszkańców. Opowieść swoją przeplatał anegdotami z życia znakomitych mieszkańców wzbudzając tym samym ogromną ciekawość klubowiczów. Na zakończenie podał źródła do historii miasta. 
Ale jeszcze kameralnie, przy cieście i kawie, dyskutowaliśmy o losach ludzi i wydarzeniach z życia miasta. Panu Eugeniuszowi bardzo dziękujemy, że zechciał z nami spędzić czwartkowe przedpołudnie.
 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8(88) spotkanie DKKM w dn. 19.10.2017 r. Kierunek Ameryka Północna   Tym razem wybraliśmy się na wyprawę do Kanady, ogromny kraj i dla nas trochę egzotyczny. Ulubiony globtroter - Stanisław Dąbrowski - powiódł nas i oczarował krainą syropu klonowego. A z czym kojarzy się Kanada? Klubowicze na pierwszym miejscu wymienili "Anię z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery.

7(87) spotkanie DKKM 6 września 2017 r.

Ryszard Grzywacz "Emblema jeleniogórskie" Przy okazji otwarcia wystawy w galerii "Inspiracje" na I p. w Książnicy Karkonoskiej spotkali się klubowicze DKKM. Wystawa niezwykła, bo to połączenie formy plastycznej z poezją, a wynikająca z wykorzystania starego gatunku literackiego. Emblema cieszyły się popularnością na przełomie XVI i XVII wieku, używali go np. Mikołaj Rej i Jan A. Morsztyn pisząc krótkie poetyckie komentarze do rycin. W "Emblemach jeleniogórskich" również chodzi o łączenie, ale znaczenie jest pomiędzy starym obrazem a współczesnym tekstem. Cytując autora: "Celem tu jest kreacja ciągłości, którą chyba wszyscy czujemy i której się boimy, której tak byśmy chcieli ale jakoś niezręcznie... . Czy jest przodkiem ten, który patrzył z naszego okna sto lat temu?"  Fragmenty cyklu publikowane były w miesięczniku "Odra". Ekspozycję z wierszami Ryszarda Grzywacza można jeszcze kontemplować na naszej wystawie do 30 września 2017 r. ...
5(85) spotkanie DKKM w dn. 18 maja 2017 r. Ballady o podróży Naszym dzisiejszym gościem na spotkaniu klubowym była poetka, pieśniarka Beata Sielicka. Wysłuchaliśmy wierszy z tomiku "Ballady o podróży", który jest próbą odpowiedzi na pytania "Kim jesteśmy?", "Dokąd zmierzamy?". Wiersze ilustrowane przez autorkę, muzyka do wierszy skomponowana również przez nią. Klubowicze z ogromną przyjemnością i wzruszeniem wysłuchali jak śpiewając interpretuje zrozumienie otaczającego Ją świata.