Przejdź do głównej zawartości

7(36) spotkanie DKKM 20 września 2012 r.

 Z wizytą w Muzeum KarkonoskimW nowoczesnej odsłonie, po modernizacji i przebudowie, jeleniogórskie muzeum otworzyło swoje podwoje, ciekawość skłoniła nas do odwiedzin. Zwłaszcza, że od 1 września 2012 r. dostępna jest dla wszystkich chętnych stała wystawa szkła artystycznego a obejrzeć ją można w układzie chronologicznym. Daje to nam wyobrażenie o zmianach zachodzących w modzie i produkcji szkła w odniesieniu do czasów kiedy powstawało. Wystawę wieńczy świetne szkło współczesne artystów polskich, czeskich i niemieckich a dodatkowo wyposażenie w multimedia uatrakcyjnia zwiedzanie i przybliża zwiedzającym historię szklarstwa w naszym regionie i najcenniejsze eksponaty. Aplikacja multimedialna zawiera również gry edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Klubowicze zachwycili się wystawą ale największe wrażenie zrobiło na nich szkło współczesne no i nowoczesny budynek muzeum. 
Po wystawie oprowadziła nas jej kurator - Pani Justyna Wierzchucka, która  z dużą cierpliwością, zaangażowaniem i bardzo ciekawie opowiedziała nam o ekspozycji.
Dodatkowo, tzw. bonus, to sposobność obejrzenia wystawy jubileuszowej z okazji 60-lecia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego. 
A na zakończenie tradycyjnie kawa, ciacho i pogaduchy. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8(88) spotkanie DKKM w dn. 19.10.2017 r.

Kierunek Ameryka PółnocnaTym razem wybraliśmy się na wyprawę do Kanady, ogromny kraj i dla nas trochę egzotyczny. Ulubiony globtroter - Stanisław Dąbrowski - powiódł nas i oczarował krainą syropu klonowego. A z czym kojarzy się Kanada? Klubowicze na pierwszym miejscu wymienili "Anię z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery.
5(85) spotkanie DKKM w dn. 18 maja 2017 r.

Ballady o podróżyNaszym dzisiejszym gościem na spotkaniu klubowym była poetka, pieśniarka Beata Sielicka. Wysłuchaliśmy wierszy z tomiku "Ballady o podróży", który jest próbą odpowiedzi na pytania "Kim jesteśmy?", "Dokąd zmierzamy?". Wiersze ilustrowane przez autorkę, muzyka do wierszy skomponowana również przez nią. Klubowicze z ogromną przyjemnością i wzruszeniem wysłuchali jak śpiewając interpretuje zrozumienie otaczającego Ją świata.  7(87) spotkanie DKKM 6 września 2017 r.

Ryszard Grzywacz "Emblema jeleniogórskie" Przy okazji otwarcia wystawy w galerii "Inspiracje" na I p. w Książnicy Karkonoskiej spotkali się klubowicze DKKM. Wystawa niezwykła, bo to połączenie formy plastycznej z poezją, a wynikająca z wykorzystania starego gatunku literackiego. Emblema cieszyły się popularnością na przełomie XVI i XVII wieku, używali go np. Mikołaj Rej i Jan A. Morsztyn pisząc krótkie poetyckie komentarze do rycin. W "Emblemach jeleniogórskich" również chodzi o łączenie, ale znaczenie jest pomiędzy starym obrazem a współczesnym tekstem. Cytując autora: "Celem tu jest kreacja ciągłości, którą chyba wszyscy czujemy i której się boimy, której tak byśmy chcieli ale jakoś niezręcznie... . Czy jest przodkiem ten, który patrzył z naszego okna sto lat temu?"  Fragmenty cyklu publikowane były w miesięczniku "Odra". Ekspozycję z wierszami Ryszarda Grzywacza można jeszcze kontemplować na naszej wystawie do 30 września 2017 r.