Przejdź do głównej zawartości

5(34) spotkanie DKKM "Beijing czyli Pekin"

Pekin - Beijing 
 Wędrówki dalsze i bliższe, dzisiaj zdecydowanie dalsze. Zaczynamy poznawać Chiny od najważniejszego miasta, bo Pekinu, stolicy Chińskiej  Republiki Ludowej, który jest   jednym z czterech miast wydzielonych, podlegających bezpośrednio władzom kraju
Splecione drzewa

Chiny to najludniejsze państwo świata o populacji przekraczającej 1,3 mld osób. Pod względem powierzchni jest 3. na świecie, a pod względem wielkości gospodarki 2. W samym Pekinie mieszka ok. 13 mln ludzi. 
Chwila rozmowy

Pączki z lukrem i nadzieniem różanym

W tle eksponaty
Po spotkaniu  klubowicze obejrzeli wystawę okolicznościową 
150 lat Zawodowej Straży Pożarnej na Ziemi Jeleniogórskiej

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8(88) spotkanie DKKM w dn. 19.10.2017 r.

Kierunek Ameryka PółnocnaTym razem wybraliśmy się na wyprawę do Kanady, ogromny kraj i dla nas trochę egzotyczny. Ulubiony globtroter - Stanisław Dąbrowski - powiódł nas i oczarował krainą syropu klonowego. A z czym kojarzy się Kanada? Klubowicze na pierwszym miejscu wymienili "Anię z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery.
5(85) spotkanie DKKM w dn. 18 maja 2017 r.

Ballady o podróżyNaszym dzisiejszym gościem na spotkaniu klubowym była poetka, pieśniarka Beata Sielicka. Wysłuchaliśmy wierszy z tomiku "Ballady o podróży", który jest próbą odpowiedzi na pytania "Kim jesteśmy?", "Dokąd zmierzamy?". Wiersze ilustrowane przez autorkę, muzyka do wierszy skomponowana również przez nią. Klubowicze z ogromną przyjemnością i wzruszeniem wysłuchali jak śpiewając interpretuje zrozumienie otaczającego Ją świata.  7(87) spotkanie DKKM 6 września 2017 r.

Ryszard Grzywacz "Emblema jeleniogórskie" Przy okazji otwarcia wystawy w galerii "Inspiracje" na I p. w Książnicy Karkonoskiej spotkali się klubowicze DKKM. Wystawa niezwykła, bo to połączenie formy plastycznej z poezją, a wynikająca z wykorzystania starego gatunku literackiego. Emblema cieszyły się popularnością na przełomie XVI i XVII wieku, używali go np. Mikołaj Rej i Jan A. Morsztyn pisząc krótkie poetyckie komentarze do rycin. W "Emblemach jeleniogórskich" również chodzi o łączenie, ale znaczenie jest pomiędzy starym obrazem a współczesnym tekstem. Cytując autora: "Celem tu jest kreacja ciągłości, którą chyba wszyscy czujemy i której się boimy, której tak byśmy chcieli ale jakoś niezręcznie... . Czy jest przodkiem ten, który patrzył z naszego okna sto lat temu?"  Fragmenty cyklu publikowane były w miesięczniku "Odra". Ekspozycję z wierszami Ryszarda Grzywacza można jeszcze kontemplować na naszej wystawie do 30 września 2017 r.